שדרת התוכן >

תקיפה מינית

תקיפה מינית והתעללות מינית מתקשרים לקשת רחבה של רגשות ופחדים.

מה זאת תקיפה מינית?

אילו השפעות יש לתקיפה מינית על התפישה העצמית שלנו?

אילו השלכות יש לתקיפה מינית על הגדרת המיניות שלנו?

במי ניתן להיעזר?

איזה סוגי עזרה ניתן לקבל?

לפניכם מידע על נושא כואב, אבל כזה שחשוב לדעת.

 

תקיפה מינית

תקיפה מינית הנעשית ע"י שימוש בכוח פיזי או פסיכולוגי, נגיעה המתבצעת בניגוד לרצונו של האדם ופוגעת בו, מטרת התקיפה היא פגיעה והשפלת הקורבן. תקיפה והטרדה מינית יכולים להתרחש כאשר אנחנו פוגשים אדם פנים מול פנים, אך היא יכולה להיות גם הטרדה טלפונית, בצ´ט, בפורום, במיילים, זה יכול להיות מגע, מילים, תמונות ועוד. תקיפה מינית היא לא רק אונס.

אף אחד מאיתנו לא מזמין תקיפה מינית, אנשים לא בוחרים להיות קורבן, אשמת התקיפה היא של התוקף ולא של הקורבן. לא קיים תירוץ שיכול להאשים את הקורבן.

 

נפש

אדם שהותקף מינית יכול לחוות קשת רחבה של רגשות:

 • כעס ותסכול

 • דיכאון וחרדה ורצון להסתגרות והתנתקות מהסביבה

 • לרוב נוצרת פגיעה בדימוי העצמי

 • אשמה, בושה, בלבול

 • הפרעות שינה וסיוטים

 • הפרעות אכילה

 • קשיים מיניים

 • קשיים ביצירת קשר עם בני/בנות זוג

תקיפה מינית גורמת לאדם איבוד שליטה על גופו, על הטריטוריה האישית שלו, לכן הרגשות שעולים הם נורמליים וחשוב לא להיבהל מהם אלא להבין כי הגוף והנפש מגיבים כך כחלק מהתמודדות עם הטראומה.

כשאנחנו חושבים על אונס, אנחנו פעמים רבות מושפעים מסרטים שראינו, בהם הקורבן צועק/ת ומתנגד/ת לתוקף. לכן, עולות לעתים שאלות לאחר התקיפה כמו: איך לא ברחתי?, למה נשארתי שם?, למה לא צעקתי? ומלווה אליהן תחושת אשמה.

בפועל, פעמים רבות הגוף והנפש נמצאים במצב של הלם ושיתוק. גם אם לאחר התקיפה אנחנו יודעים בדיוק מה היה צריך לעשות, בזמן התקיפה הגוף לא תמיד מסוגל לבצע את הרצונות שלנו.

 

אחרי התקיפה

עברתם טראומה לגוף ולנפש, אל תתמודדו איתה לבד, מאוד חשוב למצוא את האדם בו אתם בוטחים כמו: חבר,ידיד, הורה, כדי שתוכלו לחלוק איתו את הכאב, תחושות ומחשבות שעולות בכם.

במקביל חשוב לפנות לאיש מקצוע המתמחה בתחום כמו יועצים בביה"ס, פסיכולוג/ית, עו"ס/ית, המרכז לנפגעות תקיפה מינית (בטל´ 1202),שיעזרו לכם להתמודד ולמזער את הנזקים כתוצאה מהפגיעה בהקדם האפשרי.

במידה והתרחש אונס חשוב מאוד לפנות כמה שיותר מהר לטיפול רפואי על מנת לשלול בעיות של איידס, מחלות זיהומיות אחרות, הריון וכו´. (אל תעברו תהליך זה לבד,פנייה למרכז סיוע לנפגעי/ות תקיפה מינית תסייע לכם בכל התהליך).

 

חשוב לדעת

 • תקיפה מינית יכולה לקרות לכל אחד בכל שכבות האוכלוסייה, בנים בנות, בכל גיל, בכל דת.

 • תקיפה מינית יכולה להתבצע ע"י אדם זר,מכר, בן/ת זוג או מישהו מהמשפחה.

 • הותקפת מינית? את/ה הקורבן, זה לא באשמתכם.

 • אל תתמודדו לבד, שתפו משפחה, חברים או כל אחד אחר שיכול להעניק לכם ביטחון וללוות אתכם.

 • קו סיוע ארצי מכל טלפון – 1202, 24 שעות ביממה, אפשר לפנות בעילום שם.

 • לא זה לא – גם אם אמרתם את זה רק פעם אחת בלחישה, או לא אמרתם את זה בכלל ורק נמנעתם מלשתף פעולה, אין חשיבות לאופן שבו אמרתם או הקרנתם את הלא, לא זה לא.

 

אתרים בתחום

מקום

אתר מידע ותמיכה לנפגעי/ות תקיפה מינית, פורומים, כתבות ומידע רחב בתחום.

 

1202

אתר של המרכז לנפגעות תקיפה מינית, פורום, טלפונים ומידע רחב בנושא.

חיפוש כתבה לפי נושא:
כתבות נוספות:

סם האונס

מדובר בסם שהיה בעבר נפוץ בארה"ב ועשה "עליה" ארצה. הסם מוכנס למשקאות של קורבנות תמימים וגורם להם להתמזמז ולקיים יחסי מין מבלי שהם מודעם למה

קרא עוד »

שלוש ארבע ולעבודה

דעו את זכויותיכם… גיל העסקה מותר במהלך שנת הלימודים15 שנה.גיל העסקה מותר במהלך חופשת לימודים14 שנה.שעות עבודה מותרות ביוםעד 8 שעות ביום (שבוע עבודה בן

קרא עוד »

פגיעה מינית- לאן פונים?

אונס, תקיפה מינית, הטרדה מינית, זכויות, ניצול מיני מסחרי. מרכז סיוע לנפגעיות אונס ותקיפה מינית מרכזי הסיוע מעניקים יעוץ ותמיכה טלפוניים, ליווי ראשוני למשטרה ו/או

קרא עוד »

תפריט נגישות

מהי הניידת הדיגיטלית?

אם כתבת משהו אישי, על כאב, התלבטות או כל דבר שמעסיק אותך, אז אנחנו שם..  באינסטגרם, טיקטוק, סטיפס, ASK. רואים, קוראים, מגיבים…